Zostać programistą (1) - czy warto?

Dzisiaj jest taka moda, że każdy chce zostać programistą.

No dobra, ale po chuj?

I to pierwsze pytanie, jakie warto sobie postawić. Po kiego grzyba chcę zostać programistą. Omówmy sobie więc potencjalne powody i czy mają one sens.

1. Dla hajsu

To rozsądna odpowiedź, bo programiści faktycznie mogą dobrze zarabiać. Jednak musisz wiedzieć, że nie od razu tak jest. Najpierw zarabiasz jakieś biedne grosze. I żeby zarabiać więcej, najłatwiej jest zmieniać często pracę, w międzyczasie douczać się na własną rękę, a także ćwiczyć przechodzenie rozmów rekrutacyjnych (to sztuka sama w sobie).

Do dużych hajsów zwykle ludzie dochodzą latami. A niektórzy wcale, jeśli utknęli w słabej pracy, a mieszkają w małym mieście i jest to jedyna informatyczna firma w całej okolicy (na szczęście dzięki pandemii jest powszechna praca zdalna, więc to już nie powinno stanowić problemu, żeby wziąć i poszukać pracy w firmie z dużego miasta albo z innego kraju nawet).

2. Żeby robić ciekawe rzeczy

Problem w tym, że nie wszyscy programiści robią ciekawe rzeczy w pracy. Niektórym się to udaje, cała reszta musi klepać nudne rzeczy, bo takie są wymagania biznesowe albo potrzeby danej firmy.

Plus im masz więcej doświadczenia, tym większe może dopaść cię znudzenie. Na początku wszystko wydaje się nowe, fascynujące, później jednak już wkrada się rutyna, rzeczy cię zaczynają nudzić, brzydki kod zastany zamiast być problemem, łamigłówką, to cię po prostu irytuje. Wkurzasz się na to, że ktoś kiedyś zatrudnił niekompetentnych programistów i ty musisz teraz po nich sprzątać.

Więc jeśli chcesz programować ciekawe rzeczy, to najlepiej robić to na własną rękę, hobbystycznie coś tam sobie dłubać, tworzyć własne projekty. Jednak być przygotowanym na to, że dla pieniędzy będzie się klepać chałtury.

3. Mam dość mobbingu

To też jest rozsądna odpowiedź. Z tego, co słyszałem z różnych opowieści, to poza branżą IT mobbing w Polsce jest czymś normalnym i społecznie akceptowalnym (bo przecież "nic nie powiem, bo boję się stracić pracę"). Można z tym walczyć przepisami, a można powiedzieć "chuj, idę do IT". I cóż, w IT faktycznie jest wyższa kultura w porównaniu z innymi branżami.

Problem w tym, że może systemowego mobbingu nie ma, ale dalej bywa nieprzyjemnie.

Zacznijmy od procesu rekrutacji. Niektóre osoby, które będą cię rekrutować, będą zwykłymi burakami albo będą prowadzić rekrutację w sposób nieprofesjonalny. Ale o tym już kiedyś pisałem w notce o żenujących rozmowach o pracę.

Jak już dostaniesz pracę, to też mogą być różne sytuacje, w których inni ludzie będą okazywać ci brak szacunku, nieufność, brak wsparcia.

  • Możesz napotkać na programistę, który nie będzie chciał z tobą współpracować i będzie puszczać pogardę lecącą w twoją stronę, uszczypliwe teksty.
  • Możesz też spotkać osoby bez kultury ogólnie (ludzie, którzy chodzą po firmie i przypieprzają się do randomowych osób z jakimiś swoimi głupimi żartami).
  • W początkowych etapach swojej kariery możesz się spotkać z gorszym traktowaniem, bo przecież masz mniej doświadczenia, więc co ty wiesz, a twoje zdanie się nie liczy i ktoś ci zaraz pokaże, jak programuje prawdziwy programista 😂
  • W dalszych etapach kariery możesz wiedzieć więcej, ale również, jeśli nie masz dość asertywności, to się nie przebijesz. Twoje sugestie zostaną zakrzyczane argumentem "tak to zostało zrobione i już".
  • Wszelaki menedżment może robić ci koło pióra. Nie wyrabiasz się z trudnym zadaniem? Niewiele ogarniający PMowie mogą podważać twoje kompetencje. To nic, że grzebiesz w syfiastym kodzie napisanym przez kogoś innego, to i tak będzie na ciebie.

Ogólnie więc programista to jest dość niewdzięczny zawód.

4. Żeby się nie męczyć

Jeśli pracujesz fizycznie, to może siedzenie sobie wygodnie przy komputerku może wyglądać atrakcyjnie, tylko zwróć uwagę na to:

  • Jest to niezdrowe (np. niszczy się kręgosłup)
  • Jest to męczące umysłowo (raczej mało kto jest w stanie produktywnie pracować umysłowo przez 8 godzin).

    Jest to z jednej strony zła wiadomość (bo może cię dopaść zmęczenie, brak skupienia, frustracja, znużenie itp.), z drugiej strony ponieważ problem jest powszechny, to raczej nikt nie będzie robić problemu, jak sobie zrobisz dłuższą przerwę. Raczej nikt nie będzie wymagać od ciebie pracy przez bite 8 czy nawet 7 godzin. Bardziej 3-5 byłoby pewnie normą. Byleby się wyrobić ze swoimi zadaniami.

  • Stres związany ze stopniem skomplikowania pewnych zadań, z deadline'ami, z natłokiem obowiązków, z potrzebą ogarniania wielu rzeczy naraz, z problemami komunikacyjnymi itp.

5. Bo zawsze mnie to interesowało

Jeśli zawsze cię to interesowało, to dlaczego wcześniej nie zostały podjęte żadne kroki z twojej strony w tym kierunku? Z jednej strony rozumiem, bo np. ja od lat chcę się nauczyć rysować, a dalej tego nie umiem. No ale nie oszukujmy się, jak mnie nachodzi na to rysowanie, to coś tam porobię, wypróbuję jakiś trick z Youtube'a, ale zrobię to z raz na rok. Słomiany zapał.

Trzeba się więc zastanowić, na ile "zawsze mnie to interesowało" pozostanie w sferze niespełnionych marzeń, a na ile faktycznie masz zamiar urzeczywistnić ten zamiar tu i teraz. A żeby do czegoś dojść, trzeba zapierdalać. Faktycznie się uczyć tego kodzenia i realnie kodzić, a nie tylko dywagować.

Podsumowanie

Czyli ogólnie widzimy, że wejście w programowanie z jednej strony ma sens (wysokie zarobki, możliwość tworzenia ciekawych rzeczy, lepsze traktowanie, mniej zmęczenia fizycznego, realizowanie swojego ukrytego potencjału/marzenia), z drugiej strony każdy ten punkt ma zastrzeżenia:

  • Wysokie zarobki dopiero po jakimś czasie
  • Ciekawe rzeczy to możesz robić sobie głównie hobbystycznie
  • Owszem, będą cię traktować lepiej niż w innych zawodach, ale dalej będzie chamówa
  • Mniej zmęczenia fizycznego, ale siedzący (niezdrowy) tryb życia, zmęczenie psychiczne i stres
  • Żeby się nauczyć programowania (i zrealizować swoje marzenie, rozwinąć potencjał), musisz podjąć działanie, a nie tylko o tym gadać.

Więc powodzenia w nauce, ale pamiętajcie o powodach, czy faktycznie macie dobre powody do nauki, czy może wam się zdaje, że programowanie jest bardziej zielone niż co innego🌲🦇.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego nie da się nadgonić frontendu

Absurdy Rekrutacji 2023

Przygody juniora (1)